Dark Light

BTU Değerine Göre Klimalar

Mekanlarınızın büyüklüğüne, yaşadığınız bölgeye, mekandaki kişi sayısına ve istediğiniz sıcaklık değerlerine göre değişen, farklı BTU değeri olan klima modelleri…

Klima BTU Değeri Nasıl Hesaplanır?

Klima kapasite hesabı olarak da bilinen BTU değeri, klima satın almak isteyen kişiler tarafından mekanlarının ihtiyacı olan klimayı doğru belirlemek için yapılan matematiksel bir işlemdir.

BTU değerleri montaj yapılacak mekânın bulunduğu bölgeye, yapı malzemesine, pencere alanına, güneş ışığı alma miktarına, ortamda bulunan kişi sayısına, ek ısı kaynaklarına ve alanın büyüklüğüne göre yetkili kişiler tarafından hesaplanmaktadır. Klima kapasitesinin belirlenmesinde birden çok etken olduğu için klima keşif ekiplerine ve satış uzmanlarına yaptırılması gerekir.

Siz de mekanlarınıza uygun BTU değerine sahip klimayı belirlemek, en yeni ve verimli klimayı almak istiyorsanız keşif ekiplerimizi arayın. BTU değerine göre klimalar ve kampanyalar bir telefon uzağınızda!

Alanınıza Uygun Kapasitede ve BTU Değerlerinde Klima Seçmelisiniz

Klimayı aldınız, kurulumu gerçekleşti… Kullanmaya başladığınız zaman fark ettiniz ki klimanız evinizi yeteri kadar ısıtmıyor ya da beklediğinizden çok ısıtıyor. Böyle bir durumda, klimanın ayarlarını yanlış yaptığınızı ya da klimada bir arıza olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu şikâyetinizin asıl nedeni, alanın kapasitesine uygun BTU değerine sahip olmayan bir klima satın almanız olabilir. Peki; klima kapasitesi nedir ve klima BTU hesabı nasıl yapılır?

Klima seçiminde önemli bir kavram olan klima kapasitesi, almak istediğiniz klimanın eviniz için yeterli olup olmadığını belirtiyor. Örneğin; evinizin kapasitesinden büyük değere sahip bir klima alırsanız enerji tüketiminiz fazla olur ve istediğiniz performansın çok üstünde ısıtır ya da soğutur. Kapasitenin altında bir klima seçimi ise alanın yeterince ısınmamasına ya da soğumamasına neden olur. Dolayısıyla istediğiniz sıcaklığa erişmek için yine fazla enerji tüketirsiniz. Alanın kapasitesi belirlenirken evinizin kaçıncı katta olduğundan hangi yönde yer aldığına kadar pek çok unsur devreye girer.

Klima BTU değeri ise almak istediğiniz ürünün performansını belirtiyor. BTU değeri hesaplama sırasında klimayı kullanacağınız alanın ölçüsü, yaşadığınız coğrafi bölge ve alanda yaşayan kişi sayısı doğrultusunda bir sonuca erişebiliyorsunuz. Bu sonuç, kaç BTU değerinde klima almanız gerektiği konusunda size yol gösteriyor.

Kaç BTU’luk bir klimaya ihtiyacınız var?

Kaç BTU’luk bir klimaya ihtiyacınız olduğunu bulmak için izlemeniz gereken adımlar ise şöyle:

  1. Bulunduğunuz coğrafi bölgenin BTU katsayısını, klimayı kullanacağınız alanın metrekaresi ile çarpın,
  2. Çıkan sonuca, evde yaşayan kişi sayısı kadar 600 ekleyin.

BTU hesaplamasını bir örnekle açıklamadan önce coğrafi bölgelerin BTU katsayısını paylaşalım:

  • Doğu Anadolu Bölgesi: 308
  • İç Anadolu Bölgesi: 346
  • Marmara Bölgesi: 385
  • Karadeniz Bölgesi: 385
  • Ege Bölgesi: 423
  • Akdeniz Bölgesi: 445
  • Güneydoğu Anadolu Bölgesi: 462

Marmara Bölgesi’nde yaşayan 5 kişilik bir ailesiniz ve 30 metrekarelik odanız için klima alacaksınız diyelim. Şimdi, bu örneğe göre BTU değerini hesaplayalım.

385 (Marmara Bölgesi BTU katsayısı) x 30 (alan ölçüsü) = 11.500

600 (kişi başı değer) x 5 (kişi sayısı) = 3.000

11.500 + 3.000 = 14.500 BTU

Gerekli hesaplamaları yaptıktan sonra bir uzmana danışmanızda yarar olduğunu da hatırlatalım.

7.000 BTU Klimalar

7.000 BTU Klima Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız

9.000 BTU Klimalar

9.000 BTU Klima Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız

12.000 BTU Klimalar

12.000 BTU Klima Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız

16.000 BTU Klimalar

16.000 BTU Klima Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız

18.000 BTU Klimalar

18.000 BTU Klima Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız

24.000 BTU Klimalar

24.000 BTU Klima Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız

27.500 BTU Klimalar

27.500 BTU Klima Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız

30.000 BTU Klimalar

30.000 BTU Klima Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız

36.000 BTU Klimalar

36.000 BTU Klima Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız

45.000 BTU Klimalar

45.000 BTU Klima Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız

50.000 BTU Klimalar

50.000 BTU Klima Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız

70.000 BTU Klimalar

70.000 BTU Klima Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız

Enerji Tasarrufu ve Hijyen, Klima Seçiminde Oldukça Önemli

Alacağınız klima özellikle yaz ve kış mevsimlerinde uzun saatler boyunca çalışacak ve dolayısıyla enerji tüketecek. Eğer gelecek elektrik faturasının yüksek olmasını istemiyor ve daha az enerji tüketerek doğayı korumak istiyorsanız klimanızın enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı özelliklere sahip olması gerekiyor. Bu konuda en büyük yardımcılarınızdan biri ise enerji sınıfları.

Klimalarda; A+++, A++, A+ ve A olmak üzere dört enerji sınıfı bulunuyor. Peki, en verimli klimayı nasıl bulacaksınız? Çok kolay! Ne kadar çok + varsa klima o kadar çok verimli demek. Yani çok +’lı enerji sınıfına dâhil klimalar daha az enerji tüketerek tasarruf etmenize yardımcı oluyor.

Enerji sınıfının yanı sıra alacağınız klimada otomatik açılma/kapanma ya da tasarruf modu gibi özelliklerin olması da önemli. Ayrıca Inverter teknolojisine sahip klimalar da istediğiniz oda sıcaklığına erişildikten sonra düşük enerji seviyesiyle çalışıyor ve bu sayede klimaların açılıp kapanma sırasındaki tükettikleri enerjiden daha azı harcanıyor.

Klimanızın açık olduğu süre boyunca pencereyi ya da kapı açmayarak istediğiniz oda sıcaklığına daha kısa sürede ve daha az enerji tüketerek ulaşabiliyorsunuz. Fakat bu, evinizin havasız kalmasına neden olabiliyor. Eğer evinizin havasını temizleyen teknolojilere sahip bir klima alırsanız bu konu bir sorun olmaktan çıkarabilirsiniz. Örneğin; Ionizer teknolojisine sahip klimalar, havadaki zararlı parçacıkları yok edebiliyor. Ayrıca klimanın hava filtresinin, en küçük toz parçacıklarını bile tutabilecek güçte olması da hava kalitesini artıran bir özellik.

Tavsiye Edilen Klimalar

Tavsiye Edilen Klima Modelleri

En Çok Satan Klimalar

En çok satan klima modelleri

×